Back to Full Schedule

VCON 42 / Canvention 38 Schedule :: All Ages




Browse

SCHEDULE IS ALWAYS SUBJECT TO CHANGE
Check back regularly to be sure of the date and time for any session.

7:30 pm

Pre-VCON Comedy Night Fundraiser :: Programming 1 (Minoru C)
Fandom Feud , Tanner McCoolman, Megan Milton
Thursday October 4, 2018 :: 7:30 pm to 10:00 pm
Details

10:00 am

Friday Registration - Pre-Reg Pickup Only :: Registration (Minoru Foyer)

Friday October 5, 2018 :: 10:00 am to 12:00 pm
Details

12:00 pm

Art Show - Open (FRI) :: Art Show (Britannia B)

Friday October 5, 2018 :: 12:00 pm to 9:00 pm
Details
ARTEMIS Spaceship Bridge Simulator (FRI) :: ARTEMIS Starship Simulator (Westminster 3)

Friday October 5, 2018 :: 12:00 pm to 11:59 pm
Details
Exhibitors - Artists Alley & Cyberspace - Open (FRI) :: Exhibitors: Artists Alley (Britannia B)

Friday October 5, 2018 :: 12:00 pm to 9:00 pm
Details
Exhibitors - Dealers' Room - Open (FRI) :: Exhibitors: Dealers' Room (Britannia A)

Friday October 5, 2018 :: 12:00 pm to 9:00 pm
Details
Hospitality - Food Available - Open (FRI) :: Hospitality (Minoru B)

Friday October 5, 2018 :: 12:00 pm to 10:00 pm
Details
Registration - Open (FRI) :: Registration (Minoru Foyer)

Friday October 5, 2018 :: 12:00 pm to 8:00 pm
Details
The Buttonist’s Garden (FRI) :: Art Show (Britannia B)
Hing Kei
Friday October 5, 2018 :: 12:00 pm to 1:00 pm
Details

12:30 pm

Production Props to Cosplay :: Programming 1 (Minoru C)
Christina Carr & Martin Hunger
Friday October 5, 2018 :: 12:30 pm to 1:50 pm
Details

1:00 pm

4-Panel Comic Contest (FRI) :: Art Show (Britannia B)

Friday October 5, 2018 :: 1:00 pm to 3:00 pm
Details

2:00 pm

A Horse is not a Subcompact: Getting Horses Right in Fiction :: Programming 1 (Minoru C)
JM Landels, Fran Skene, Marcie Lynn Tentchoff
Friday October 5, 2018 :: 2:00 pm to 2:50 pm
Details
Ethics in Science Fiction :: Main Programming (Britannia C)
Marc Gerst, Larissa Thompson, Jason Bourget, Bennett R. Coles, Hayden Trenholm
Friday October 5, 2018 :: 2:00 pm to 2:50 pm
Details
Mastering Game Mastering :: Programming 3 (Westminster 1)
Anthony Lee-Dudley, Andrea Driedger
Friday October 5, 2018 :: 2:00 pm to 2:50 pm
Details
Packing for the TARDIS :: Programming 2 (Minoru D)
Patrick Bollivar, Moss Whelan, Danielle Stephens
Friday October 5, 2018 :: 2:00 pm to 2:50 pm
Details

3:00 pm

Climate Fiction - It's About the Environment, Stupid. :: Programming 2 (Minoru D)
Andromeda Romano-Lax, Rhea Rose, Holly Schofield, Hayden Trenholm, Liz Westbrook-Trenholm
Friday October 5, 2018 :: 3:00 pm to 3:50 pm
Details
How to Get Your New Idea Out There. :: Programming 1 (Minoru C)
Flick Harrison, Tanya Lisle, Danielle Stephens
Friday October 5, 2018 :: 3:00 pm to 3:50 pm
Details
Mecha, Real Robots, and Super Robots :: Programming 4 (Westminster 2)
Monster Attack Team - Canada , Stan Hyde
Friday October 5, 2018 :: 3:00 pm to 3:50 pm
Details
Methods for Steampunk Costuming and Props :: Main Programming (Britannia C)
Bob Le Pine, Janice Murphy, Scott Murphy
Friday October 5, 2018 :: 3:00 pm to 3:50 pm
Details
Page 189 :: Programming 3 (Westminster 1)
Krista D. Ball, Patrick Bollivar, Jason Bourget, Bennett R. Coles, Rick Sutcliffe
Friday October 5, 2018 :: 3:00 pm to 3:50 pm
Details

4:00 pm

Copy Editing for Pros and Professionals :: Programming 1 (Minoru C)
Steve Fahnestalk, Catherine Girczyc, Holly Schofield, Hayden Trenholm
Friday October 5, 2018 :: 4:00 pm to 4:50 pm
Details
Flags & Iconography in Fiction :: Programming 3 (Westminster 1)
Marc Gerst, Larissa Thompson
Friday October 5, 2018 :: 4:00 pm to 4:50 pm
Details
How to Build a Bot :: Art Show (Britannia B)
Lynne Taylor Fahnestalk
Friday October 5, 2018 :: 4:00 pm to 5:00 pm
Details
The Trials and Tributes of the Strong Female Protagonist :: Main Programming (Britannia C)
Krista D. Ball, James Alan Gardner, Andromeda Romano-Lax, Judy McCrosky, Rick Sutcliffe
Friday October 5, 2018 :: 4:00 pm to 4:50 pm
Details

5:00 pm

Opening Ceremonies :: Main Programming (Britannia C)
Amal El-Mohtar, Ashley Mackenzie, Charles Stross, Chilam , Jenni Merrifield, Chris Sturges
Friday October 5, 2018 :: 5:00 pm to 5:50 pm
Details

6:00 pm

Acting Up in Public :: Programming 3 (Westminster 1)
Anthony Lee-Dudley
Friday October 5, 2018 :: 6:00 pm to 6:50 pm
Details
Author Reading by Rick Sutcliffe :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Rick Sutcliffe
Friday October 5, 2018 :: 6:00 pm to 6:25 pm
Details
Defining British Science Fiction :: Main Programming (Britannia C)
Charles Stross, Jason Bourget, Fran Skene
Friday October 5, 2018 :: 6:00 pm to 6:50 pm
Details
HHGG – 42 :: Hands-On Workshops (Steveston B)
Susan Gerofsky
Friday October 5, 2018 :: 6:00 pm to 6:50 pm
Details

6:30 pm

The Craft of Writing I - Story structure :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Bennett R. Coles
Friday October 5, 2018 :: 6:30 pm to 7:50 pm
Details

7:00 pm

Aurora Nominee Pin Ceremony :: Programming 3 (Westminster 1)
Clint Budd, Cliff Samuels
Friday October 5, 2018 :: 7:00 pm to 7:50 pm
Details
Creative Process :: Hands-On Workshops (Steveston B)
Judy McCrosky
Friday October 5, 2018 :: 7:00 pm to 7:50 pm
Details
HHGG – Fjords :: Programming 1 (Minoru C)
Nick Roberts
Friday October 5, 2018 :: 7:00 pm to 7:25 pm
Details
Jackbox Games @ VCON :: Main Programming (Britannia C)
Save Point Games
Friday October 5, 2018 :: 7:00 pm to 8:20 pm
Details
Multi-Author Book Launch Reception :: Programming 2 (Minoru D)
TobyAnne Stanley, Xander Williams
Friday October 5, 2018 :: 7:00 pm to 10:30 pm
Details
Sew Whatever (FRI) :: Art Show (Britannia B)

Friday October 5, 2018 :: 7:00 pm to 9:00 pm
Details

7:30 pm

HHGG – Vogon Construction :: Programming 1 (Minoru C)
Fred McCague
Friday October 5, 2018 :: 7:30 pm to 7:55 pm
Details

8:00 pm

Author Reading by Matthew Hughes :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Matthew Hughes
Friday October 5, 2018 :: 8:00 pm to 8:25 pm
Details
Beatles Singalong :: Programming 3 (Westminster 1)
Steve Fahnestalk
Friday October 5, 2018 :: 8:00 pm to 9:50 pm
Details
The Quad Comedy - Sci-Fi / Fantasy Improv :: Programming 1 (Minoru C)
The Quad Comedy
Friday October 5, 2018 :: 8:00 pm to 9:20 pm
Details

8:30 pm

Speculative Fictionary :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Susan Walsh
Friday October 5, 2018 :: 8:30 pm to 9:50 pm
Details

10:00 pm

From Idea to Big Screen, But How? :: Programming 3 (Westminster 1)
Catherine Girczyc, Flick Harrison, Danielle Stephens
Friday October 5, 2018 :: 10:00 pm to 10:50 pm
Details
Randomness with Professor Whovianart :: Programming 1 (Minoru C)
Professor Whovianart
Friday October 5, 2018 :: 10:00 pm to 10:50 pm
Details

8:00 am

Hospitality - Food Available - Open (SAT) :: Hospitality (Minoru B)

Saturday October 6, 2018 :: 8:00 am to 10:00 pm
Details

10:00 am

ARTEMIS Spaceship Bridge Simulator (SAT) :: ARTEMIS Starship Simulator (Westminster 3)

Saturday October 6, 2018 :: 10:00 am to 11:59 pm
Details
Diversity in Speculative Fiction Media :: Programming 2 (Minoru D)
Anthony Lee-Dudley, Calvin D. Jim, Tanya Lisle, Liz Westbrook-Trenholm
Saturday October 6, 2018 :: 10:00 am to 10:50 am
Details
HHGG – So Long, and Thanks for All the Fish :: Programming 1 (Minoru C)
Kristi Charish, Claire McCague, Robert McGregor, Michael Unger
Saturday October 6, 2018 :: 10:00 am to 10:50 am
Details
Vancouver Quidditch League presents: Quidditch for Muggles :: Main Programming (Britannia C)
Vancouver Quidditch League
Saturday October 6, 2018 :: 10:00 am to 12:00 pm
Details
Worldbuilding in Science Fiction :: Programming 3 (Westminster 1)
Marc Gerst, Charles Stross, Larissa Thompson, Don DeBrandt, Judy McCrosky, TG Shepherd
Saturday October 6, 2018 :: 10:00 am to 10:50 am
Details

11:00 am

Alien Biology and Evolution :: Programming 3 (Westminster 1)
James Alan Gardner, Kristi Charish, Graham J. Darling, Guy Immega, Jaimmie Que, Fran Skene
Saturday October 6, 2018 :: 11:00 am to 11:50 am
Details
Amateur Archaeology, Threat or Menace? :: Programming 4 (Westminster 2)
Tracey Ernst, Mark Shier
Saturday October 6, 2018 :: 11:00 am to 12:20 pm
Details
Art Show - Open (SAT) :: Art Show (Britannia B)

Saturday October 6, 2018 :: 11:00 am to 6:30 pm
Details
Exhibitors - Artists Alley & Cyberspace - Open (SAT) :: Exhibitors: Artists Alley (Britannia B)

Saturday October 6, 2018 :: 11:00 am to 6:30 pm
Details
Exhibitors - Dealers' Room - Open (SAT) :: Exhibitors: Dealers' Room (Britannia A)

Saturday October 6, 2018 :: 11:00 am to 6:30 pm
Details
Frankenstuffies :: Hands-On Workshops (Steveston B)
Danielle Stephens
Saturday October 6, 2018 :: 11:00 am to 12:30 pm
Details
Interview with Charles Stross, by Michael Walsh :: Programming 1 (Minoru C)
Charles Stross, Michael Walsh
Saturday October 6, 2018 :: 11:00 am to 11:50 am
Details
The Buttonist’s Garden (SAT) :: Art Show (Britannia B)
Hing Kei
Saturday October 6, 2018 :: 11:00 am to 12:00 pm
Details
Visual Storytelling Workshop :: Programming 2 (Minoru D)
Flick Harrison
Saturday October 6, 2018 :: 11:00 am to 12:50 pm
Details

12:00 pm

Steven Erikson World Premiere Book Launch :: Meetups (Elmbridge)
Steven Erikson, Bennett R. Coles
Saturday October 6, 2018 :: 12:00 pm to 1:00 pm
Details
The Serious Business of Painting Fantasy :: Programming 1 (Minoru C)
Melissa Mary Duncan
Saturday October 6, 2018 :: 12:00 pm to 1:50 pm
Details

12:30 pm

Short Film Screening - WoodMan, by Mike Jackson (SAT AFTERNOON) :: Programming 4 (Westminster 2)

Saturday October 6, 2018 :: 12:30 pm to 12:55 pm
Details

1:00 pm

A Fan Club With a Difference: The Royal Manticoran Navy :: Programming 2 (Minoru D)
The Royal Manticoran Navy
Saturday October 6, 2018 :: 1:00 pm to 1:50 pm
Details
Modelling for Cosplayers: How to Translate Your Costumed Self into Amazing Photographs :: Hands-On Workshops (Steveston B)
Morgan Murphy, Jaimmie Que
Saturday October 6, 2018 :: 1:00 pm to 1:50 pm
Details
Puzzle Me This (SAT) :: Art Show (Britannia B)
Hing Kei
Saturday October 6, 2018 :: 1:00 pm to 2:00 pm
Details
Visual Literacy with Artist Ashley Mackenzie :: Main Programming (Britannia C)
Ashley Mackenzie
Saturday October 6, 2018 :: 1:00 pm to 1:50 pm
Details

1:30 pm

"the if series" at VCON :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Wylde Wood Collective , DVSDuncan
Saturday October 6, 2018 :: 1:30 pm to 3:00 pm
Details

2:00 pm

AMAZING STORIES, Back in Print! :: Main Programming (Britannia C)
R. Graeme Cameron, Steve Fahnestalk, Judy McCrosky
Saturday October 6, 2018 :: 2:00 pm to 2:50 pm
Details
HHGG – Pan Galactic Gargle Blaster :: Programming 1 (Minoru C)
Claire McCague
Saturday October 6, 2018 :: 2:00 pm to 2:25 pm
Details
It Happened at a Boarding School :: Programming 4 (Westminster 2)
Patrick Bollivar, Linda DeMeulemeester, Rissa Johnson, Tanya Lisle, Rick Sutcliffe, Marcie Lynn Tentchoff
Saturday October 6, 2018 :: 2:00 pm to 2:50 pm
Details
Migration and Fractured Borders :: Programming 2 (Minoru D)
Susan Forest, Hayden Trenholm, Liz Westbrook-Trenholm
Saturday October 6, 2018 :: 2:00 pm to 2:50 pm
Details
Mixed Media on Grafix Film :: Art Show (Britannia B)
Tony Rodriguez
Saturday October 6, 2018 :: 2:00 pm to 3:30 pm
Details
Monster Stomp :: Hands-On Workshops (Steveston B)
Don DeBrandt, Danielle Stephens
Saturday October 6, 2018 :: 2:00 pm to 2:50 pm
Details
Science Talk: The SABRE air breathing rocket :: Programming 3 (Westminster 1)
Richard Smith
Saturday October 6, 2018 :: 2:00 pm to 2:50 pm
Details

2:30 pm

HHGG – Towels :: Programming 1 (Minoru C)
Graham J. Darling
Saturday October 6, 2018 :: 2:30 pm to 2:55 pm
Details

3:00 pm

Costume Contest Sign-In and Pre-Judging :: Hands-On Workshops (Steveston B)
Inuki Cosplay, Darienne Murphy, Janice Murphy, Scott Murphy
Saturday October 6, 2018 :: 3:00 pm to 4:20 pm
Details
HHGG – Mice :: Programming 1 (Minoru C)
Robert McGregor
Saturday October 6, 2018 :: 3:00 pm to 3:25 pm
Details
Podcasting 101 :: Programming 3 (Westminster 1)
Flipendo
Saturday October 6, 2018 :: 3:00 pm to 3:50 pm
Details
Reading and Q&A with Author Charles Stross :: Main Programming (Britannia C)
Charles Stross
Saturday October 6, 2018 :: 3:00 pm to 3:50 pm
Details
Real Life Superwomen :: Programming 2 (Minoru D)
JM Landels, TG Shepherd, Sandra Wickham
Saturday October 6, 2018 :: 3:00 pm to 3:50 pm
Details
The Pallahaxi Players Readers Theatre Presents "The Fascists of Garcia Island" by Michael G. Coney :: Programming 4 (Westminster 2)
Chloe Cocking, Matthew Hughes, Carlos Lozano, Rhea Rose, Casey June Wolf
Saturday October 6, 2018 :: 3:00 pm to 3:50 pm
Details

4:00 pm

4-Panel Comic Contest (SAT) :: Art Show (Britannia B)

Saturday October 6, 2018 :: 4:00 pm to 5:00 pm
Details
Author Reading with Rhea Rose and Casey June Wolf :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Rhea Rose, Casey June Wolf
Saturday October 6, 2018 :: 4:00 pm to 4:50 pm
Details
Doctor Who? :: Programming 3 (Westminster 1)
Moss Whelan, Bennett R. Coles, TG Shepherd, Fran Skene
Saturday October 6, 2018 :: 4:00 pm to 4:50 pm
Details
Travel as Inspiration :: Programming 4 (Westminster 2)
Krista D. Ball, Patrick Bollivar, Andromeda Romano-Lax, Matthew Hughes, Calvin D. Jim, Hayden Trenholm
Saturday October 6, 2018 :: 4:00 pm to 4:50 pm
Details

4:30 pm

The Introvert's Guide to Tabletop RPGs :: Hands-On Workshops (Steveston B)
James Alan Gardner, Andrea Driedger, Marcie Lynn Tentchoff
Saturday October 6, 2018 :: 4:30 pm to 5:20 pm
Details

5:00 pm

Author Reading with Hayden Trenholm :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Hayden Trenholm
Saturday October 6, 2018 :: 5:00 pm to 5:25 pm
Details
Costume Contest :: Programming 1 (Minoru C)
Inuki Cosplay, Liliene Claire, Jeff Hartt, Darienne Murphy, Janice Murphy, Scott Murphy
Saturday October 6, 2018 :: 5:00 pm to 7:00 pm
Details
Science Slam YVR :: Programming 3 (Westminster 1)
Science Slam , Bennett R. Coles, Danielle Stephens
Saturday October 6, 2018 :: 5:00 pm to 5:50 pm
Details
The Windship Stories - Collaborative World Building :: Programming 4 (Westminster 2)
Guy Immega, Fran Skene, Lisa Smedman, Peter Tupper
Saturday October 6, 2018 :: 5:00 pm to 5:50 pm
Details
Woolly Wooling (SAT) :: Art Show (Britannia B)

Saturday October 6, 2018 :: 5:00 pm to 7:00 pm
Details

5:30 pm

Author Reading with James Alan Gardner :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
James Alan Gardner
Saturday October 6, 2018 :: 5:30 pm to 5:55 pm
Details

6:00 pm

Aurora Dinner Theatre :: Main Programming (Britannia C)
Mily Mumford, Debra Sears
Saturday October 6, 2018 :: 6:00 pm to 8:00 pm
Details Buy Tickets!!!
The Craft of Writing II - Characters :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Bennett R. Coles
Saturday October 6, 2018 :: 6:00 pm to 7:20 pm
Details
Wings and Things :: Programming 4 (Westminster 2)
Christina Carr & Martin Hunger
Saturday October 6, 2018 :: 6:00 pm to 7:20 pm
Details

7:00 pm

Airbrush Demo (All Ages) :: Hands-On Workshops (Steveston B)

Saturday October 6, 2018 :: 7:00 pm to 9:00 pm
Details
Late 70s SF&F :: Programming 3 (Westminster 1)
Patrick Bollivar, Jason Bourget, Kristi Charish, Don DeBrandt
Saturday October 6, 2018 :: 7:00 pm to 7:50 pm
Details

7:30 pm

Author Reading with Rissa Johnson :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Rissa Johnson
Saturday October 6, 2018 :: 7:30 pm to 7:55 pm
Details
Short Film Screening - WoodMan, by Mike Jackson (SAT EVENING) :: Programming 4 (Westminster 2)

Saturday October 6, 2018 :: 7:30 pm to 7:55 pm
Details

8:00 pm

Aurora Awards - Doors Open :: Main Programming (Britannia C)

Saturday October 6, 2018 :: 8:00 pm to 8:30 pm
Details
Author Reading with Graham J. Darling :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Graham J. Darling
Saturday October 6, 2018 :: 8:00 pm to 8:25 pm
Details
Magic Systems in Fantasy :: Programming 4 (Westminster 2)
Marc Gerst, Larissa Thompson, Moss Whelan, TG Shepherd
Saturday October 6, 2018 :: 8:00 pm to 8:50 pm
Details

8:30 pm

Aurora Awards Ceremony :: Main Programming (Britannia C)

Saturday October 6, 2018 :: 8:30 pm
Details
Author Reading with Chloe Cocking :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Chloe Cocking
Saturday October 6, 2018 :: 8:30 pm to 8:55 pm
Details

9:00 pm

Author Reading with T G Shepherd :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
TG Shepherd
Saturday October 6, 2018 :: 9:00 pm to 9:25 pm
Details
Saturday Night Dance :: Programming 1 (Minoru C)

Saturday October 6, 2018 :: 9:00 pm
Details

8:00 am

Hospitality - Food Available - Open (SUN) :: Hospitality (Minoru B)

Sunday October 7, 2018 :: 8:00 am to 5:00 pm
Details

9:30 am

Registration - Open (SUN) :: Registration (Minoru Foyer)

Sunday October 7, 2018 :: 9:30 am to 2:00 pm
Details

10:00 am

Art Show - Open (SUN) :: Art Show (Britannia B)

Sunday October 7, 2018 :: 10:00 am to 5:00 pm
Details
ARTEMIS Spaceship Bridge Simulator (SUN) :: ARTEMIS Starship Simulator (Westminster 3)

Sunday October 7, 2018 :: 10:00 am to 4:00 pm
Details
CSFFA Business Meeting :: Programming 3 (Westminster 1)
Clint Budd
Sunday October 7, 2018 :: 10:00 am to 10:50 am
Details
Exhibitors - Artists Alley & Cyberspace - Open (SUN) :: Exhibitors: Artists Alley (Britannia B)

Sunday October 7, 2018 :: 10:00 am to 5:00 pm
Details
Exhibitors - Dealers' Room - Open (SUN) :: Exhibitors: Dealers' Room (Britannia A)

Sunday October 7, 2018 :: 10:00 am to 5:00 pm
Details
Haunted Houses Then and Now :: Programming 2 (Minoru D)
Inuki Cosplay, James Alan Gardner, Anthony Lee-Dudley, Chloe Cocking, Graham J. Darling
Sunday October 7, 2018 :: 10:00 am to 10:50 am
Details
Meetup: Wibbly-Wobbly Timey-Wimey TV Time! :: Meetups (Elmbridge)

Sunday October 7, 2018 :: 10:00 am to 12:00 pm
Details
The Buttonist’s Garden (SUN) :: Art Show (Britannia B)
Hing Kei
Sunday October 7, 2018 :: 10:00 am to 11:00 am
Details
The Role of Virtual Reality over the Next Decade :: Programming 1 (Minoru C)
Charles Stross, Don DeBrandt, Chris Sturges
Sunday October 7, 2018 :: 10:00 am to 10:50 am
Details

11:00 am

Let's Build a Story :: Programming 2 (Minoru D)
Anthony Lee-Dudley, Don DeBrandt, Matthew Hughes, Marcie Lynn Tentchoff
Sunday October 7, 2018 :: 11:00 am to 11:50 am
Details
Puppet Show :: Programming 3 (Westminster 1)
Fran Skene
Sunday October 7, 2018 :: 11:00 am to 11:50 am
Details
Puzzle Me This (SAT) :: Art Show (Britannia B)
Hing Kei
Sunday October 7, 2018 :: 11:00 am to 12:00 pm
Details
Write a Fight Scene Demo with Sandra Wickham :: Programming 1 (Minoru C)
Sandra Wickham
Sunday October 7, 2018 :: 11:00 am to 11:50 am
Details

12:00 pm

Elron Awards :: Programming 1 (Minoru C)
Kathleen Moore
Sunday October 7, 2018 :: 12:00 pm to 12:25 pm
Details
Kaiju Art, Sonograms, and Kamashibai :: Programming 4 (Westminster 2)
Stan Hyde
Sunday October 7, 2018 :: 12:00 pm to 12:50 pm
Details
Movies of 2018-2020 :: Programming 3 (Westminster 1)

Sunday October 7, 2018 :: 12:00 pm to 12:50 pm
Details
Practical Considerations for Costume Makers :: Programming 2 (Minoru D)
Inuki Cosplay, Jaimmie Que
Sunday October 7, 2018 :: 12:00 pm to 12:50 pm
Details

12:30 pm

Business and the World of Science Fiction, Fantasy, and Gaming :: Main Programming (Britannia C)
Anthony Lee-Dudley, Ashley Mackenzie, Larissa Thompson, Tiffany Riddell, Chris Sturges
Sunday October 7, 2018 :: 12:30 pm to 1:50 pm
Details
HHGG – Unregarded Yellow Sun :: Programming 1 (Minoru C)
Michael Unger
Sunday October 7, 2018 :: 12:30 pm to 12:55 pm
Details

1:00 pm

Astrology: The Rise and Set of a Science :: Programming 3 (Westminster 1)
Graham J. Darling
Sunday October 7, 2018 :: 1:00 pm to 1:50 pm
Details
Autograph Session with Charles Stross :: Meetups (Elmbridge)
Charles Stross
Sunday October 7, 2018 :: 1:00 pm to 1:50 pm
Details
Whedon's Worlds :: Programming 2 (Minoru D)
Moss Whelan, Don DeBrandt, TG Shepherd, Michael Walsh, Susan Walsh
Sunday October 7, 2018 :: 1:00 pm to 1:50 pm
Details
Woolly Wooling (SUN) :: Art Show (Britannia B)

Sunday October 7, 2018 :: 1:00 pm to 3:00 pm
Details

2:00 pm

Author Reading with Fran Skene :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Fran Skene
Sunday October 7, 2018 :: 2:00 pm to 2:25 pm
Details
Building a Victorian Future - Steampunk Props and Gadgets :: Programming 1 (Minoru C)
Christina Carr & Martin Hunger
Sunday October 7, 2018 :: 2:00 pm to 3:20 pm
Details
I'm In Love With the Villain :: Programming 2 (Minoru D)
Patrick Bollivar, Inuki Cosplay, Moss Whelan, Chloe Cocking
Sunday October 7, 2018 :: 2:00 pm to 2:50 pm
Details
Pre-Registration for VCON 43 (2019) - Open :: Registration (Minoru Foyer)

Sunday October 7, 2018 :: 2:00 pm to 7:00 pm
Details
Reading and Q&A with Author Candas Jane Dorsey :: Main Programming (Britannia C)
Candas Jane Dorsey
Sunday October 7, 2018 :: 2:00 pm to 2:50 pm
Details
Superheroes in Prose :: Programming 3 (Westminster 1)
James Alan Gardner, Charles Stross, Tanya Lisle, TG Shepherd
Sunday October 7, 2018 :: 2:00 pm to 2:50 pm
Details

2:30 pm

Author Reading with Liz Westbrook-Trenholm :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Liz Westbrook-Trenholm
Sunday October 7, 2018 :: 2:30 pm to 2:55 pm
Details

3:00 pm

Author Reading with Kristi Charish :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Kristi Charish
Sunday October 7, 2018 :: 3:00 pm to 3:25 pm
Details
How to Critique :: Hands-On Workshops (Steveston B)
Judy McCrosky
Sunday October 7, 2018 :: 3:00 pm to 3:50 pm
Details
Reading and Q&A with Author Amal El-Mohtar :: Main Programming (Britannia C)
Amal El-Mohtar
Sunday October 7, 2018 :: 3:00 pm to 3:50 pm
Details
Sew Whatever (SUN) :: Art Show (Britannia B)

Sunday October 7, 2018 :: 3:00 pm to 5:00 pm
Details
Turkey Readings :: Programming 2 (Minoru D)
Chloe Cocking, Fran Skene, Marcie Lynn Tentchoff, Casey June Wolf
Sunday October 7, 2018 :: 3:00 pm to 4:50 pm
Details
Writing about Age :: Programming 3 (Westminster 1)
Anthony Lee-Dudley, Holly Schofield, Hayden Trenholm, Liz Westbrook-Trenholm
Sunday October 7, 2018 :: 3:00 pm to 3:50 pm
Details

3:30 pm

Author Reading with Catherine Girczyc :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Catherine Girczyc
Sunday October 7, 2018 :: 3:30 pm to 3:55 pm
Details

4:00 pm

All About Cosplay Makeup :: Programming 1 (Minoru C)
Inuki Cosplay, Jaimmie Que
Sunday October 7, 2018 :: 4:00 pm to 4:50 pm
Details
Author Reading with Krista D. Ball :: Writers Workshops & Readings (Steveston A)
Krista D. Ball
Sunday October 7, 2018 :: 4:00 pm to 4:25 pm
Details
It Came from Hollywood North :: Main Programming (Britannia C)
Anthony Lee-Dudley, Larissa Thompson, TG Shepherd, Chris Sturges, Michael Walsh
Sunday October 7, 2018 :: 4:00 pm to 4:50 pm
Details
Tolkien's Originality :: Programming 3 (Westminster 1)
Patrick Bollivar, Amal El-Mohtar, Moss Whelan, Graham J. Darling, Judy McCrosky
Sunday October 7, 2018 :: 4:00 pm to 4:50 pm
Details

5:00 pm

Closing Ceremonies :: Main Programming (Britannia C)
Amal El-Mohtar, Ashley Mackenzie, Charles Stross, Chilam , Jenni Merrifield, Chris Sturges
Sunday October 7, 2018 :: 5:00 pm to 6:00 pm
Details

SCHEDULE IS ALWAYS SUBJECT TO CHANGE - Check back regularly to be sure of the date and time for any session.